#ЗМІ #ГолосКримуКультура

Minimal Logo

«Від троїстої музики – до фолк-року» – таким є слоган вже відомого в Україні фестивалю «Віртуози фолку», який у листопаді 2019-го року втретє відбувся в київському Українському домі. Київ-етно-мюзік-фест «Віртуози фолку» є фестивалем міським і має статус всеукраїнського, отже цей фестиваль, організаторами якого є народна артистка України Олени Кулик (ідея і засновник) і Київський Академічний ансамбль української музики «Дніпро», є міжрегіональним і поліжанровим. Фестиваль не спрямований на репрезентацію та популяризацію якоїсь однієї регіональної музичної традиції чи одного музичного жанру, його завдання – якнайширша і найоб’ємніша презентація і популяризація усього різноманіття форм і жанрів української традиційної музичної культури.

На жаль, минулого року через карантин фестиваль було поставлено на паузу, але його організатори дуже сподіваються, що цього року ситуація з коронавірусом стабілізується і на фестивальній сцені знову лунатимуть знайомі мелодії в найрізноманітніших обробках та стилях, від троїстої музики до фанк-року, від автентики до етно-джазу. «Нам дуже приємно, що у фестивалі беруть участь виконавці та колективи з усієї України: від Карпат до Донбасу, від Полісся до Одещини та Слобожанщини. Дуже сподіваємося, що у нас будуть і українці з Криму, які шанують і бережуть свою культуру. Знаємо, що свого часу була сильна українська громада в Севастополі. Можливо, якщо вони виїхали, то тут, на материковій Україні, продовжують зберігати ці традиції. Дуже хотілося б і їх так само побачити і почути на нашому фестивалі, щоб вкотре нагадати, що Крим – це Україна», – говорить директор фестивалю Олена Кулик.

«Віртуози фолку»: історія, концепція, імена

Колектив “Бовсунівські бабусі”. Фото надано автором

Участь у фестивалі носіїв фольклору – автентичних фольклорних колективів та солістів – виконавців поруч із фольклористичними – науково-етнографічними молодіжними ансамблями і виконавцями, а також «залучення різних фахівців професійного мистецтва, які використовують здобутки фестивалів у своїй професійній діяльності», сприяє формуванню позитивного іміджу фестивалю, створенню і підтримці його унікального, вже сформованого етнобренду і «утвердженню уявлень про можливості застосування народної творчості у міській культурі та втілення фольклорних традицій у формуванні міської парадигми» столиці України. Живи в стилі «етно», підтримай українське, згадай своє коріння, приходь до нас родиною, – ці гасла є не просто словами, – для організаторів і учасників фестивалю це є правила життя і можливість підтримати і розвивати традицію в умовах сучасного міського соціуму.

Київ-етно-мюзік-фест «Віртуози фолку», заснований у 2017-му році, поєднує у своїй мистецькій програмі на одній сцені представників різних музичних стилів, які у своїй творчості звертаються до скарбів української народної музики (як «автентиків» та «академістів», так і представників сучасних музичних напрямків), звучить українська музика і пісня в різних стилях, у різному виконанні – професійному і аматорському, академічному і фольклорному, у сучасних вокально-інструментальних обробках і у звучанні, наближеному до автентичного. До того ж фестиваль є відкритим для всіх бажаючих народних умільців та виробників етнопродукції, незалежно від віку та статі, тим самим створюється широкий майдан для спілкування, відкриваються нові імена майстрів декоративного мистецтва, виконавців, колективів, композиторів, що працюють в етножанрі. «Ми прагнемо показати багатство української народної музики і пісні, показати, що вона прекрасна і захоплююча як в автентичному виконанні, так і в академічному, модерному, етно-джазовому чи фолк-роковому звучанні. Коли це музичне різноманіття поєднується на одній сцені і на одному концерті, ми справді можемо відчувати силу і велич зв’язку поколінь через музику і творчість», – зазначає арт-директор фестивалю Олесь Журавчак.

Фінал фестивалю. Фото надано автором

Фестиваль три роки поспіль був святом, як для учасників – виконавців, так і для глядачів, які ставали безпосередніми співтворцями процесу розгортання фестивальних форм, відвідуючи майстер-класи та ексклюзивні виставки майстрових колекцій етномузичних інструментів та народних ремесел, презентації друкованих фольклористичних видань, творчі зустрічі з науковцями, діячами культури та мистецтва, фотосесії з учасниками фестивалю, або переглядаючи онлайн-трансляцію конкурсу виконавців чи гала-концерту фестивалю у фейсбуці.

Долучення до підготовки форуму, конкурсного відбору учасників і участі у журі фестивалю відомих українських фольклористів – науковців і практиків, що є безперечними авторитетами для мистецької спільноти України, дає можливість організаторам фестивалю обережно і фахово працювати із питаннями відтворення традиційного матеріалу на фестивальних майданчиках, відсікаючи ще на етапі відбору учасників конкурсної програми фестивалю гурти і твори сумнівної якості мистецького продукту. Організатори фестивалю розуміють, що на його мистецьких локаціях відбувається переосмислення і пристосування первинної справжньої етнічної культури, витвореної в аграрному середовищі, до промислового – міського типу життя. «Така «видозмінена традиційність» теж необхідна, адже в процесі «освоєння» сільської культури у середовищі міста відбувається творення національного компоненту міської культури».

За час існування фестивалю його відкриттями стали справжні фанати української етнічної культури, які і є сьогодні цими творцями національної складової культури сучасного українського міста – це вторинні виконавці так званого традиційного спрямування: вокалістки Юлія Вітранюк і Софія Рубан – обидві студентки-фольклористки КНУКіМ, переможниці відповідно І-го і ІІ-го Київ-етно-мюзик-фесту в номінації «Сольний спів». Це фольклористичні гурти «Дивина» з Донеччини і «Кралиця» – відомий кнукімівський фольклорний ансамбль – переможці І-го фестивалю 2017-го року. Це також кілька новітніх молодіжних формацій, які інтерпретують традиційну музику і уміло поєднують у своїй творчості фольк з рок-поп-музикою або джазом: гурти Folky Funky, The Doox, MNISHEK, Zgarda та інші.

Фото надано автором

Київ-етно-мюзик-фест «Віртуози фолку» окрім розважальної функції несе значне соціокультурне, інформативно-комунікативне, пізнавальне, освітнє, етновиховне, репрезентативне, ціннісно-естетичне навантаження, забезпечує міжкультурну комунікацію на особистісному та суспільному рівнях. Київ-етно-мюзик-фест «Віртуози фолку» представляє та популяризує народну культуру у місті, що забезпечує збереження національних мистецьких здобутків та передачу фольклорної спадщини від покоління до покоління. Тож дуже сподіваємося, що цього року ми знову поринемо у вир стихії народної музики в усіх її проявах.

Сінельнікова Валентина, канд. істор. наук, доцент КНУКіМ

Проект реалізовано за підтримки Українського культурного фонду

Comments are closed.